8.3.2004
Novinky

Trestní právo - Evropský zatýkací rozkaz

Rámcové rozhodnutí Rady č. 2002/584/JVV z 13. června 2002 o evropském zatýkacím rozkazu a procesu předávání mezi členskými státy Úřední věstník EU L 190 ze dne 18. července 2002

Dne 1. ledna 2004 vstoupil v platnost Evropský zatýkací rozkaz, jehož účelem je zavedení jednoduchého, rychlého a účinného systému vydávání v rámci Evropské unie. Stalo se tak zatím pouze v osmi z patnácti členských zemí EU (Belgii, Dánsko, Finsko, Irsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko a Velkou Británii včetně Gibraltaru), ostatní členské země nedodržely termín provedení do národního právního řádu stanovený rámcovým rozhodnutím, proto se i nadále uplatní jejich národní úprava vydávání.

Evropským zatýkací rozkaz nahrazuje dosavadní dvojstranné extradiční procedury mezi jednotlivými členskými státy a zkracuje dobu nutnou k extradici na 60 – 90 dnů. Současně také nahrazuje Evropskou úmluvu o vydávání z roku 1957 a související dosavadní evropskou právní úpravu o extradicích.

Zavedení evropského zatýkacího rozkazu do českého právního řádu s sebou nese následující tři zásadní změny. (i.) Prolomení zásady nevydávání vlastních občanů k trestnímu stíhání nebo výkonu trestu do zahraničí. (ii.) Prolomení zásady dvojí trestnosti u 32 výslovně uvedených protiprávních jednání (kupř. korupce, podvod, legalizace výnosů z trestné činnosti, počítačová trestná činnost, padělání a pirátství výrobků), pokud je za ně možno v dožadujícím členském státě uložit trest odnětí svobody s horní hranicí sazby aspoň tří let. (iii.) Přesunutí rozhodovací pravomoci z ústředního správního orgánu (ve většině členských států ministerstvo spravedlnosti) na soudy.

Evropský zatýkací rozkaz může vydat soud členského státu proti osobě, která se zdržuje v jiném členském státě, je-li třeba vyžádat její předání za účelem jejího trestního stíhání nebo k výkonu trestu odnětí svobody. Podmínkou vydání zatýkacího rozkazu ovšem je, že dotyčná osoba je stíhána pro trestný čin, za který podle právních předpisů vyžadujícího státu může být odsouzena k trestu odnětí svobody v délce nejméně dvanáct měsíců nebo byla odsouzena k trestu odnětí svobody v délce nejméně čtyř měsíců.

Radou vydané rámcové rozhodnutí o evropském zatýkacím rozkazu je závazné pro všechny členské státy EU a na budoucí členské státy se dle Smlouvy o přistoupení v této oblasti nevztahuje žádné přechodné období.

Proto je rámcové rozhodnutí nutné do českého právního řádu provést nejpozději k okamžiku vstupu České republiky do EU. Návrh nové česká právní úpravy byl předložen do Poslanecké sněmovny v polovině listopadu 2003.Provedením nové právní úpravy evropského zatýkacího rozkazu do českého práva dojde k prolomení zásady nevydávání vlastních občanů, což si vyžádá novelizaci Listiny základních práv a svobod, která je v současné době projednávána v dolní komoře Parlamentu. K provedení bude třeba rovněž přijmout zásadní novelu trestního řádu a související novelu trestního zákona.

Další články

1.4.2025
Novinky

Uspěli jsme i v dalším mezinárodním žebříčku

Týden po zveřejnění výsledků žebříčku Chambers Europe přichází další skvělá zpráva – renomovaná společnost The Legal 500 publikovala svůj každoroční přehled nejlepších advokátních kanceláří regionu EMEA a my jsme v něm opět potvrdili naši silnou pozici.
26.3.2025
Novinky

Potvrdili jsme silné postavení v žebříčku Chambers Europe

S radostí oznamujeme, že jsme potvrdili naše loňské dosud nejsilnější umístění v žebříčku Chambers Europe vydávaném agenturou Chambers & Partners. I v ročence pro rok 2025 získala KŠB vynikající hodnocení v 11 kategoriích. Individuálního ocenění navíc dosáhlo 13 našich kolegů, což představuje historicky nejlepší výsledek naší kanceláře. Ocenění pro rok 2025 je pak korunováno nominací na prestižní cenu Chambers Europe Awards 2025 pro nejlepší právní firmu v České republice.
5.3.2025
Novinky

Vychází první komentář k zákonu o dluhopisech

V nakladatelství C.H. Beck právě vyšel komentář k zákonu o dluhopisech, na jehož tvorbě se z významné části podíleli Jan Lasák, Jan Dědič a Josef Kříž. Tato rozsáhlá publikace je prvním komentářem k danému zákonu a na více než 700 stranách přináší detailní výklad jeho jednotlivých ustanovení. Komentář vychází z bohaté praxe a zkušeností autorů v oblasti korporátního financování.