Směrnice o zneužívání trhu
Směrnice (též "Směrnice o zneužívání trhu") se zaměřuje na posílení a udržení důvěry investorů v trh s cennými papíry na území EU, se snahou vytvořit více soutěžní prostředí a přispět k jeho stabilitě a transparentnosti. Směrnice vymezuje koncepty zneužívání informací v obchodním styku a zneužívání trhu a vztahuje se na široké spektrum finančních instrumentů, čímž pružně reaguje na zvyšující se počet peněžních produktů.
Obecně lze říci, že všechny finanční instrumenty přijaté k obchodování na regulovaném trhu (ve smyslu Směrnice 93/22/ES o investičních službách v oblasti obchodu s cennými papíry) v alespoň jednom členském státě či finanční instrumenty, o jejichž přijetí k obchodování na tomto trhu bylo požádáno, spadají pod úpravu této Směrnice. Zákazy stanovené Směrnicí se nevztahují na obchodování vlastních akcií ani na stabilizaci vlastního finančního instrumentu za předpokladu, že k takovému obchodování dochází v souladu s prováděcími opatřeními, které Komise za tímto účelem přijme.
Podle článku 5 Směrnice se musí každá osoba zdržet veškerého jednání vedoucího ke zneužívání trhu. Členské státy jsou povinny zajistit, že emitenti finančních instrumentů bezodkladně zveřejní důvěrné informace, které se k takové osobě přímo vztahují (včetně zveřejnění těchto informací na Internetu po stanovenou dobu). V opodstatněných případech mohou emitenti takové zveřejnění odložit. Členské státy však mohou žádat, aby emitent o takovém rozhodnutí bezodkladně uvědomil příslušný orgán. Směrnice též ukládá manažerům emitentů nebo osobám jim blízkým, aby příslušnému orgánu oznámili existenci transakcí s akciemi tohoto emitenta, které provedou na svůj účet. Tyto informace opět musejí být zpřístupněny veřejnosti.
Každý členský stát je povinen určit správní orgán, který bude dohlížet nad aplikací ustanovení přijatých na základě této Směrnice. Směrnice též podporuje spolupráci mezi orgány dozoru jednotlivých států, přičemž dochází k rozšíření jejich kompetencí. Směrnice Rady 89/592/EHS o koordinační úpravě předpisů o zneužívání informací v obchodním styku (tzv. insider dealing) se ruší s účinností od 12. dubna 2003. Členské státy jsou povinny tuto Směrnici provést ve svém národním právu nejpozději do 12. října 2004.
Vzhledem k tomu, že je Směrnice aktem, který byl přijat v období od 1. listopadu 2002 do podpisu Smlouvy o přistoupení, mohou nové členské státy v řádně odůvodněných případech žádat o dočasnou výjimku z aplikace této Směrnice v souladu s článkem 55 Aktu o přistoupení.