26.1.2011
•
Novinky
Sdělení Ministerstva financí
Prominutí daně vybírané srážkou; Stanovení lhůt při správě daní; Formát a struktura datové zprávy; Ukončení platnosti daňové složenky; Nový tiskopis Přiznání k dani z přidané hodnoty; Informace Ministerstva financí ke konstrukci základu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků; Sazba základní náhrady za používání silničních motorových vozidel, stravné a průměrná cena pohonných hmot
- Prominutí daně vybírané srážkou (Pokyn Ministerstva financí D-346 ze dne 8. prosince 2010). V souladu s pokynem bude s účinností od 1. ledna 2011 promíjen rozdíl mezi vypočtenou daní vybíranou podle § 36 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“) zaokrouhlenou na dvě desetinná místa podle § 146 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád (dále jen „daňový řád“) a touto daní zaokrouhlenou na celé koruny dolů. Toto prominutí se nevztahuje na případy uvedené v § 36 odst. 3 (srážková daň z dividend a státních dluhopisů) a § 38 odst. 2 (srážková daň z úroků v cizí měně) ZDP. Dle odůvodnění Ministerstva financí dochází k prominutí daně vybírané srážkou z důvodu odstranění nesrovnalostí mezi částkou daně předepsanou dle evidence daní a částkou, která byla v daném měsíci sražena a odvedena.
- Stanovení lhůt při správě daní (Pokyn Ministerstvo financí D-348 ze dne 29. prosince 2010). V souvislosti s oprávněním osob zúčastněných na správě daní bránit se nečinnosti správce daně, stanovilo Ministerstvo financí lhůty, v nichž by měl správce daně vyřídit podání těchto osob. Lhůta 6 měsíců je stanovena např. pro vydání rozhodnutí odvolacího orgánu o odvolání, rozhodnutí o povolení nebo zamítnutí obnovy řízení, rozhodnutí o prominutí daně nebo příslušenství daně. Lhůta 3 měsíce je stanovena např. pro vydání rozhodnutí o delegaci místní příslušnosti, rozhodnutí o námitce, některých rozhodnutí o odvolání. Lhůta 30 dnů je stanovena např. pro vydání rozhodnutí o změně nebo zrušení daňové registrace, rozhodnutí o stanovení záloh na daň. Tyto lhůty se počítají od okamžiku doručení příslušného podání správnímu orgánu. Ke stavění nebo prodloužení takto stanovených lhůt může dojít jen na základě výslovně stanovených případů. Lhůty stanovené tímto pokynem se budou vztahovat jak na nová řízení, tak i na řízení zahájená před rokem 2011, která nebyla do 31.12.2010 vyřízena. Tímto pokynem se nahrazuje Pokyn D-308.
- Formát a struktura datové zprávy (Pokyn Ministerstvo financí D-349 ze dne 28. prosince 2010) Tímto pokynem stanovilo Ministerstvo financí formát a strukturu datové zprávy, jejímž prostřednictvím je podávána přihláška k daňové registraci, řádné a dodatečné daňové tvrzení, a která je zároveň odesílána správci daně prostřednictvím datové schránky. Podání musí být ve formátu a struktuře .XML. Odpovídající XSD schémata jsou definována a zveřejněna na adrese: http://eds.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/epo_struktury.faces K vytvoření souboru v předepsaném formátu a struktuře .XML pro odeslání do datové schránky správce daně lze využít službu Elektronická podání pro daňovou správu (EPO) na adrese: http://eds.mfcr.cz. Aplikace. Tímto pokynem se od 1.1.2011 nahrazuje Pokyn D-331.
- Ukončení platnosti daňové složenky Dle tiskové zprávy Ministerstva financí přestává od 1. ledna 2011 Ministerstvo financí hradit poštovní poplatek za úhradu daně v hotovosti prostřednictvím daňové složenky. Daňoví poplatníci obdrží poštou běžně dostupnou složenku typu „A“ pro zaplacení daně z nemovitostí, tzn. poplatek již budou muset uhradit na své vlastní náklady. Nadále mají daňoví poplatníci možnost zaplatit své daňové povinnosti následujícími způsoby: na pokladně finančního úřadu (pouze do výše 500.000Kč), bankovním příkazem nebo prostřednictvím internetového bankovnictví.
- Nový tiskopis Přiznání k dani z přidané hodnoty. Tento nový tiskopis vstoupí v platnost od 1. ledna 2011, tedy poprvé bude podáván za zdaňovací období leden 2011, respektive za první čtvrtletí roku 2011. K těmto úpravám dochází v souvislosti s daňovým řádem a z důvodů novely zákona o dani z přidané hodnoty (viz informace níže). Podrobné informace k podobě nového tiskopisu lze nalézt na webových stránkách České daňové správy: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/dane_poplatky_10660.html#.
- Informace Ministerstva financí ke konstrukci základu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků (dále jen „základ daně z příjmů za závislé činnosti“) Zákon č. 347/2010 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s úspornými opatřeními Ministerstva práce a sociálních věcí prodloužil dobu poskytování náhrady mzdy (platu) a odměny z prvních 14 na prvních 21 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenské se tak bude vyplácet až od 22. dne trvání pracovní neschopnosti, a to s účinností od 1. ledna 2011. Taková úprava bude platit po dobu tří let. Nově si také zaměstnavatelé nebudou moci odečítat od pojistného hrazeného na sociální zabezpečení polovinu náhrady mzdy vyplacené zaměstnancům po dobu prvních 21 dnů pracovní neschopnosti. Výjimku mohou mít malí zaměstnavatelé, tj. zaměstnavatelé s průměrným měsíčním počtem do 25 zaměstnanců, kterým tento odpočet zůstane zachován, využijí-li možnost tzv. připojištění. Znamená to, že jejich odvod pojistného na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti bude zvýšen o 1%, tj. z 25% na 26%. Ostatní zaměstnavatelé tuto možnost nemají. Při určení základu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků (superhrubé mzdy) nebude tato výjimka zohledněna. Pokud si tedy zaměstnavatel zvolí odvádět vyšší pojistné, aby mu zůstala zachována výhoda odpočtu, zaměstnanci se v souladu s § 6 odst. 13 ZDP navýší hrubá mzda pouze o nižší zákonné pojistné. Nemůže tak dojít k rozdílným základům daně zaměstnanců v obdobné pozici jen proto, že zaměstnavatel využil výjimky či nikoliv. Z hlediska daňových výdajů na straně zaměstnavatele bude i toto vyšší pojistné daňově uznatelným výdajem podle § 24 odst. 2 písm. f) ZDP.
- Sazba základní náhrady za používání silničních motorových vozidel, stravné a průměrná cena pohonných hmot V částce č. 136/2010 Sbírky zákonů, rozeslané dne 17. prosince 2010 byla publikována Vyhláška č. 377/2010 Sb. ze dne 13. prosince 2010, kterou se pro účely poskytování cestovních náhrad mění sazba základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravné a stanoví průměrná cena pohonných hmot. U osobních silničních motorových vozidel vyhláška stanovuje sazbu základní náhrady za 1 km 3,70 Kč. Limity pro oba typy stravného jsou sníženy v řádech několika korun. Průměrná cena za 1 litr pohonné hmoty činí 31,40 Kč u benzinu automobilového 91 oktanů, 31,60 Kč u benzinu automobilového 95 oktanů, 33,40 Kč u benzinu automobilového 98 oktanů a 30,80 Kč u motorové nafty. Vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2011.
Další články
17.1.2025
•
Novinky
Historický úspěch po dvaceti letech. Potvrzeno nezákonné rozhodnutí státu.
Tým ve složení Tomáš Sequens a Petra Mirovská dosáhl po dlouhých dvaceti letech právních bojů významného vítězství ve složitém sporu o náhradu škody vůči státu za nezákonné rozhodnutí a nesprávný úřední postup Ministerstva životního prostředí v licenčním řízení vedeném v roce 2005.