Přísné postihy vůči zaměstnavatelům nelegálních imigrantů
Zaváděné sankce mají povahu minimálních trestů ve formě pokut, zpětného vyplácení mezd a zamítnutí přístupu k veřejným zakázkám až na dobu pěti let. Výše pokuty by měla vycházet z počtu nelegálních pracovníků. Zaměstnavatel bude dále povinen doplatit dávky sociálního zabezpečení a daně, jenž by odvedl v případě, kdyby byl dotyčný pracovník zaměstnán legálně.
Mzda a odměny doplácené uvedeným osobám by měly vycházet z předpisů o minimální mzdě nebo z kolektivní smlouvy v příslušného oboru.
Trestní sankce dopadají na nejzávažnější přestupky, jako například zaměstnávání velkého množství nelegálních přistěhovalců, zaměstnávání nezletilých či osob, které se staly obětí obchodování s lidmi, pracovní podmínky hraničící s vykořisťováním anebo opakované porušování předpisů z této oblasti.
Pokud se zaměstnání nelegálních pracovníků dopustí subdodavatel, bude částečně odpovědný také podnik, který využil jeho služeb; pokud by si však vedení tohoto podniku bylo vědomo toho, že subdodavatel využívá nelegální práce, bude nést tento podnik plnou odpovědnost.
Evropský parlament se vyslovil rovněž pro motivaci nelegálních imigrantů v podobě časově omezeného pracovního povolení, budou-li spolupracovat při stíhání svých zaměstnavatelů.
Směrnici nyní očekává již jen formální přijetí Radou.