Převod podniku a pracovní právo
Předmětný případ se týká rakouského podnikatele, který provozoval cateringové služby pro nemocnici. Pokrmy byly připravovány v prostorách, které nemocnice poskytla výhradně pro tento účel. Nemocnice rovněž dodávala podnikateli teplo a vodu a potřebné vybavení. Následně nemocnice smlouvu o poskytování služeb, kterou s tímto podnikatelem uzavřela, vypověděla, a podnikatel byl nahrazen jiným poskytovatelem („nástupce“).
Tento nástupce odmítl převzít zaměstnance podnikatele, kteří se však obrátili s žalobou na rakouský soud. Argumentovali tím, že jejich pracovní vztah měl pokračovat, jelikož nástupce měl převzít povinnosti zaměstnavatele. Rakouský soud odmítl aplikovat směrnici Rady č. 77/187/EHS ze dne 14. února 1977 o sbližování zákonů členských států týkajících se zachování práv zaměstnanců v případě převodu podniků, podnikání a části podniků („Směrnice“) s tím, že skutkový stav nelze kvalifikovat jako převod podniku.
ESD však zdůraznil, že Směrnice zajišťuje kontinuitu pracovněprávního vztahu v předmětném podniku, a to bez ohledu na změnu jeho vlastnické struktury. Proto by rozhodujícím kritériem pro určení, zda je Směrnici nutné použít, měla být skutečnost, zda si příslušný podnikatelský subjekt uchoval svou identitu, k čemuž dochází například tehdy, když dochází k pokračování či obnově předchozích činností podniku.
ESD zaujal stanovisko, že Směrnice je aplikovatelná rovněž v případě, kdy mezi převodcem a nabyvatelem podniku není žádný právní vztah. Takový převod se tudíž může uskutečnit i prostřednictvím třetí osoby.
ESD objasnil, že Směrnice je nepochybně aplikovatelná v případě, kdy na základě smluvního ujednání dochází ke změně fyzické či právnické osoby, která poskytuje služby, takže nástupce může vstoupit do povinností zaměstnavatele ve vztahu k zaměstnancům podniku, a to a bez ohledu na to, zda došlo k převodu hmotného majetku, který byl pro předmětnou činnost používán.