Právo hospodářské soutěže – vynucování pravidel hospodářské soutěže osobami soukromého práva
Generální ředitelství Komise Evropských společenství pro hospodářskou soutěž zveřejnilo dne 2. září 2004 studii týkající se podmínek vymáhání náhrady škody, která vznikla v důsledku porušení komunitárních pravidel hospodářské soutěže ze strany osob soukromého práva.
Studie je k dispozici na webové stránce Komise Evropských společenství (dále jen „Komise“):
http://europa.eu.int/comm/competition/antitrust/others/private_enforcement/index_en.html
Tato studie zahrnuje všech 25 členských zemí a její příprava byla koordinována advokátní kanceláří Ashurst ve spolupráci s dalšími advokátními kancelářemi. Část týkající se situace v České republice byla připravena advokátní kanceláří Kocián Šolc Balaštík.
Komise je nespokojená se současnou situací v EU, zejména v porovnání se situací v USA, kde je až 90 % všech případů vymáhání náhrady škody iniciováno osobami soukromého práva a pouze 10 % veřejnoprávními subjekty. Uplatnění a vynucování dodržování pravidel hospodářské soutěže osobami soukromého práva přitom může být efektivním nástrojem v politice hospodářské soutěže. Nejenže může zabezpečit ukončení protisoutěžního jednání, ale může také poskytnout přímé odškodnění spotřebitelům nebo postiženým soutěžitelům za škody, které v důsledku porušení pravidel hospodářské soutěže utrpěli.
Komise proto hledá další cesty k povzbuzení iniciativy soukromých osob při uplatňování odpovědnosti za škodu vzniklou v důsledku jednání, které je v rozporu s pravidly práva hospodářské soutěže, a považuje za klíčové posílení těchto aktivit v dalším boji s takovými praktikami, jako jsou kartelové dohody o cenách nebo zneužívání dominantního postavení na trhu.
Hlavním cílem této studie proto bylo zhodnotit situaci a podmínky v jednotlivých členských státech EU, uskutečnit komparativně právní a ekonomickou analýzu a poukázat na možné cesty a způsoby, kterými by se mohlo vymáhání pravidel hospodářské soutěže osobami soukromého práva v budoucnosti v EU rozvíjet.
Komise plánuje vydat v roce 2005 tzv. zelenou knihu (Green Paper), která by následně mohla vést k přijetí příslušné legislativy v této oblasti.