Nový výpočet důchodů
V DN 7/2011 jsme stručně informovali o tom, že prezident republiky nepodepsal tzv. malou důchodovou reformu, která mění redukční hranice pro výpočet důchodu a prodlužuje věk pro odchod do starobního důchodu. Prezidentské veto bylo však Poslaneckou sněmovnou přehlasováno a novela byla přijata a vyhlášena pod č. 220/2011 Sb.
Uvedená novela zákona o důchodovém pojištění mění stanovení výpočtového základu, který je klíčový pro výpočet starobních a invalidních důchodů, a přináší i další změny, které mají zajistit finanční udržitelnost důchodového systému v budoucnosti.
Výpočtový základ
Dosavadní výpočtový základ pro stanovení důchodu vychází ze dvou redukčních hranic (RH). Od 1.1.2001 činila první RH 11 000 Kč a druhá RH 28 200 Kč. Průměrný měsíční vyměřovací základ pojištěnce se pro účely stanovení výpočtového základu, započítává do výše první RH v plné výši, z částky nad první RH do druhé RH se započítává 30 % a z částky převyšující druhou RH se započítává 10 %.
Od 30.9.2011 do konce roku 2014 se pro stanovení výpočtového základu budou používat tři redukční hranice. Výše redukčních hranic platných od 30.9.2011 bude 10 886 Kč - první RH, 28 699 Kč – druhá RH a 98 960 Kč – třetí RH. Průměrný měsíční vyměřovací základ pojištěnce se pro účely stanovení výpočtového základu, bude započítávat do výše první RH v plné výši, z částky nad první RH do druhé RH se bude započítávat 29 %, z částky nad druhou RH do třetí RH se bude započítávat 13 % a z částky převyšující třetí RH se bude započítávat 8 %. V letech 2012 až 2014 se budou výše uvedené procentní částky u vyměřovacího základu přesahujícího první RH snižovat.
Od roku 2015 pak bude platit opět jiná a již cílová úprava, kdy budou jen dvě redukční hranice. Z průměrného měsíčního vyměřovacího základu pojištěnce se do částky první RH bude započítávat 100 %, z částky nad první RH do druhé RH se bude započítávat 26 % a k částce převyšující druhou RH se nebude přihlížet.
Výše redukčních hranic bude od 30.9.2011 navázána na průměrnou mzdu. Průměrnou mzdu bude Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejňovat ve vyhlášce (MPSV).
Nová úprava přináší oproti dosavadní úpravě pokles výpočtového základu a tím i snížení výše důchodu u pojištěnců s měsíčními příjmy (resp. s vyměřovacím základem pro odvod pojistného) přibližně mezi 11 000 Kč a 34 000 Kč. U osob s příjmy do 11 000 Kč nedojde novou právní úpravou ke snížení důchodů. U osob s příjmy nad 34 000 Kč dojde oproti stávající úpravě ke zvýšení důchodu, což je v souladu s požadavkem Ústavního soudu, který požadoval posílit vztah mezi odvedeným pojistným a výší důchodu.
Některé ostatní změny
- Od roku 2012 bude základní výměra důchodu činit 9 % průměrné mzdy. V každém kalendářním roce se tak bude tato pevná částky měnit v závislosti na výši průměrné mzdy zveřejňované vyhláškou MPSV. Doposud byla základní výměry stanovena pevnou částkou přímo v zákoně
- Urychluje se tempo zvyšování důchodového věku až do úplného sjednocení důchodového věku mužů a žen (67 let). Poté se má důchodový věk dále postupně zvyšovat bez stanovení horní věkové hranice. Přílohou novely je přehled důchodového věku pro pojištěnce narozené v období 1936 až 1977.
- Dochází k postupnému prodlužování rozhodného období, z něhož se zjišťuje výpočtový základ pro důchod, které nyní činí 30 let. Nově bude rozhodným obdobím období, od roku následujícího po dosažení 18 let věku pojištěnce do roku předcházejícímu roku přiznání důchodu.
- Nově se stanoví výše procentní výměry předčasného starobního důchodu.
- Od roku 2012 bude platit, že pokud je jednatel společnosti s ručením omezeným současně i jejím společníkem, je účasten důchodového pojištění z těchto činností jen jednou. Doposud se tyto činnosti posuzovaly pro vznik účasti na pojištění samostatně.