Návrh zákona o změně daňových a pojistných zákonů v souvislosti se snižováním schodku veřejných rozpočtů
V tomto mimořádném vydání Daňových novinek uvádíme stručný přehled základních změn, které obsahuje návrh zákona o změně daňových a pojistných zákonů v souvislosti se snižováním schodku veřejných rozpočtů („konsolidační balíček“). 7. listopadu 2012 schválila konsolidační baliček Poslanecká sněmovna 101 hlasy. Takováto nadpoloviční většina hlasů všech poslanců by zajistila jeho přijetí Poslaneckou sněmovnou i po očekávaném zamítnutí Senátem a vetem prezidenta.
Většina navržených změn má platit pouze po přechodné období 2013 – 2015. Pak by se režim daně z příjmů i DPH začal řídit již platným zákonem, který mění zákony v souvislosti se zavedením jednoho inkasního místa.
Nejvíce změn se týká zdanění fyzických osob
Dočasné zavedení solidárního zvýšení daně
Pro poplatníky, u nichž součet příjmů ze závislé činnosti (hrubá mzda) a dílčího základu daně z podnikání nebo jiné samostatně výdělečné činnosti (příjmy mínus výdaje) překročí 48-násobek průměrné mzdy[1], se částka přesahující tento limit zdaní příslušnou sazbou daně zvýšenou o 7%. (tj. v roce 2013 a 2014 ve výši 15 % + 7% a v roce 2015 ve výši 19 % + 7%). Pro rok 2013 se předpokládá limit ve výši 1 242 432 Kč (měsíčně 103 536 Kč). Těmto poplatníkům současně vzniká povinnost podat daňové přiznání.
Trvalé omezení výdajových paušálů
I nadále budou osoby samostatně výdělečně činné moci uplatňovat výdajové
paušály ve stávající výši. U těch profesí, kde zákon umožňuje uplatnit 40% výdajový paušál (např. advokáti, auditoři, daňoví poradci, znalci, autoři, umělci, insolvenční správci), bude absolutní výše odpočtu omezena na 800 tis. Kč. U příjmů z pronájmu, u nichž je stanoven výdajový paušál ve výši 30%, bude absolutní výše odpočtu omezena na 600 tis. Kč. Prakticky to znamená, že u příjmů, jejichž výše přesáhne 2 mil. Kč ročně, bude paušální výdaj vždy nižší než 40% nebo 30% z dosažených příjmů. V ostatních případech, jako jsou příjmy ze živností, ze zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství je možné výdajové paušály uplatňovat bez omezení absolutní částkou.
Omezení slev na manžele a děti a u důchodců
Poplatníci, kteří uplatňují výdaje procentem z příjmů, nebudou moci počínaje rokem 2013 uplatňovat slevu na manželku (manžela) a daňové zvýhodnění na vyživované děti, pokud součet dílčích základů daně, kde jsou uplatněny výdaje procentem z příjmů, přesáhne 50 % jejich celkového základu daně.
Nárok na osobní roční slevu na dani ztratí v období 2013 - 2015 pracující důchodce, pokud k 1. lednu příslušného zdaňovacího období bude pobírat starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně.
Trvalé zvýšení srážkové daně pro rezidenty z nesmluvních států
Při výplatě příjmů ze zdrojů v České republice cizím daňovým rezidentům dojde ke zvýšení srážkové daně na 35% ze současných 15%. Toto zvýšení však dopadá pouze na daňové rezidenty států, s nimiž nemá Česká republika uzavřenu smlouvu o zamezení dvojího zdanění nebo smlouvu o výměně daňových informací.
U českých daňových rezidentů se bude i nadále uplatňovat 15% srážková daň.
Změny zákona o DPH
V období od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2015 bude o jeden procentní bod zvýšena základní sazba DPH na 21 % a snížená sazba DPH na 15 %. Od ledna 2016 by měla platit jednotná sazba DPH ve výši 17,5%.
Nově bude základní sazba daně uplatňována na dětské pleny a některé zdravotnické prostředky.
Změny zákona o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitostí
Od 1. ledna 2013 bude trvale zvýšena sazba daně z převodu nemovitostí ze současných 3 % na 4 %.
Změny zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění
V období od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2015 bude zrušen maximální vyměřovací základ pro pojistné na všeobecné zdravotní pojištění, čímž dojde ke zvýšení povinných odvodů. Toto zvýšení pocítí všichni plátci pojistného (osoby samostatně výdělečně činné, zaměstnanci i zaměstnavatelé), jestliže vyměřovací základ pojištěnce přesáhne 72násobek průměrné mzdy (pravděpodobně 1 863 648 Kč pro rok 2013)
Zákon o pojistném na důchodové spoření a změny souvisejících zákonů.
Dne 7. listopadu 2011 přehlasovala Poslanecká sněmovna veto prezidenta a schválila v původním znění návrh zákona o pojistném na důchodové spoření (sněmovní tisk 692) a doprovodný zákon o změně zákonů v souvislosti s přijetím zákona o pojistném na důchodové spoření (sněmovní tisk 693).
Přijetí těchto zákonů fakticky umožní fungování důchodového spoření tzv. druhého pilíře našeho důchodového systému, resp. jeho inkasní stránku. Zavádí nové povinné peněžité plnění – pojistné na důchodové spoření, které nahradí část pojistného na důchodové pojištění. Základ pojistného vychází z vyměřovacího základu pojistného podle zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
Sazba pojistného činí 5 %. Tato sazba se skládá z části ve výši 3 %, která je převedena z pojistného na důchodové pojištění (všichni účastníci důchodového spoření budou mít sazbu pojistného na důchodové pojištění o 3 % nižší než ostatní pojištěnci se stejným druhem příjmů). Druhá část sazby je tvořena dvěma procentními body, které účastník spoření přidává z vlastních prostředků.
[1] stanovené podle zákona upravujícího pojistné na sociální zabezpečení