Náhrada obětem trestné činnosti
Předmětná Směrnice má za cíl přispět k odstranění překážek volnému pohybu služeb stanovením minimálních pravidel na ochranu obětí trestné činnosti. Taková ochrana je považována za nebytnou součást svobody pohybu
Směrnice zavádí systém spolupráce, jehož účelem je zajistit přístup obětí úmyslných násilných trestných činů s přeshraničním prvkem k odpovídající kompenzaci. Tento systém by měl umožnit přístup obětí k náhradě v případech, kdy byl trestný čin spáchán v jiném členském státě než ve státě bydliště oběti. Každý členský stát je proto povinen zajistit, že v případě, kde byl spáchán násilný úmyslný trestný čin v jiném členském státě než je členský stát obvyklého pobytu oběti, musí mít oběť právo podat žádost o náhradu v členském státě, kde k trestnému činu došlo.
Systém poskytování náhrad zavedení Směrnicí bude fungovat na základě již existujících kompenzačních programů v jednotlivých členských státech.
Pro účely Směrnice je každý členský stát povinen stanovit centrální kontaktní místo, které bude potencionálním zájemcům o náhradu poskytovat potřebné informace a pomoc. Kromě toho musí členské státy vytvořit standardní formuláře, které bude pro žádosti o náhradu možné použít. Náhradu vyplácí příslušný orgán členského státu, na jehož území byl trestný čin spáchán.
Směrnice nabyla účinnosti dne 26. srpna 2004 a členské státy mají povinnost ji provést do vnitrostátního právního řádu nejpozději k 1. lednu 2006.