25.7.2014
Novinky

Firmy začínají možnosti rekodifikace využívat

Přes jistou opatrnost lze podle profesora Jana Dědiče, partnera KŠB a spoluautora rekodifikace, říci, že postupně roste zájem o nové právní instituty, které by měly zjednodušit život firmám i jejich manažerům.

Nový občanský zákoník a další rekodifikační zákony mají za sebou první půl rok účinnosti. Jak je zatím hodnotíte?

Pozitivní je fakt, že se v praxi objevuje zájem využívat nové možnosti, které zákony přinášejí. Jako negativní zatím vidím existující výkladové problémy a to, že nelze nyní vždy dát jednoznačnou odpověď na dotaz, jak by se mělo v určitém případě postupovat. Definitivní výklady nejasných ustanovení totiž za měsíce až roky přinesou až soudy.

O které novinky, které především zákon o obchodních korporacích (ZOK) připouští, je v praxi největší zájem?

Podle mých zkušeností převládá zatím u klientů spíš konzervativní přístup, zejména co se týká velkých změn, které by ZOK umožňoval. Na druhou stranu lze ale už nyní zřetelně vystopovat zájem o zjednodušování; to se týká například stanov. Někteří také využívají toho, že orgány společnosti v takzvaném dualistickém systému nemusejí být nově tříčlenné, což přináší možnost ušetřit náklady. Další klienti se již rozhodli využít takzvaný monistický systém správy společnosti, a to přes existující výkladové nejasnosti. Zaznamenal jsem i snahu o zavedení institutu pevného podílu na zisku. Menší akciové společnosti se zase zajímají o rozhodování per rollam namísto valné hromady, stejně jako o možné udělení souhlasu s konáním valné hromady, i když nebyla dodržena pravidla pro její svolání.

Jaké jsou podle Vás nejožehavější výkladové problémy, které ZOK přinesl?

Jde například o nejednotnost názorů na přípustnost souběhu, nejasnost, zda stanovy společnosti mohou zaměstnancům připouštět právo volit a odvolávat část členů dozorčí rady. Dále není zatím zcela zřejmé, jak správně naformulovat příslušnost ke koncernu na webu společnosti, s níž se pojí využívání určitých výhod. Také zatím není zcela zřejmé, jakých rozhodnutí valné hromady se týká povinnost pořídit o nich notářský zápis. Věřím ale, že řada těchto věcí se co nejdříve vyjasní, ať už výkladem, či novelami.

Další články

1.4.2025
Novinky

Uspěli jsme i v dalším mezinárodním žebříčku

Týden po zveřejnění výsledků žebříčku Chambers Europe přichází další skvělá zpráva – renomovaná společnost The Legal 500 publikovala svůj každoroční přehled nejlepších advokátních kanceláří regionu EMEA a my jsme v něm opět potvrdili naši silnou pozici.
26.3.2025
Novinky

Potvrdili jsme silné postavení v žebříčku Chambers Europe

S radostí oznamujeme, že jsme potvrdili naše loňské dosud nejsilnější umístění v žebříčku Chambers Europe vydávaném agenturou Chambers & Partners. I v ročence pro rok 2025 získala KŠB vynikající hodnocení v 11 kategoriích. Individuálního ocenění navíc dosáhlo 13 našich kolegů, což představuje historicky nejlepší výsledek naší kanceláře. Ocenění pro rok 2025 je pak korunováno nominací na prestižní cenu Chambers Europe Awards 2025 pro nejlepší právní firmu v České republice.
5.3.2025
Novinky

Vychází první komentář k zákonu o dluhopisech

V nakladatelství C.H. Beck právě vyšel komentář k zákonu o dluhopisech, na jehož tvorbě se z významné části podíleli Jan Lasák, Jan Dědič a Josef Kříž. Tato rozsáhlá publikace je prvním komentářem k danému zákonu a na více než 700 stranách přináší detailní výklad jeho jednotlivých ustanovení. Komentář vychází z bohaté praxe a zkušeností autorů v oblasti korporátního financování.