DPH ZMĚNY 2010
1. Změny sazeb DPH
V souvislosti s přijetím zákona č. 362/2009 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s návrhem zákona o státním rozpočtu na rok 2010, dochází ke zvýšení sazeb DPH. Základní sazba se mění ze současných 19% na 20% a snížená sazba ze současných 9% na 10%.
U záloh přijatých v roce 2009 na zdanitelná plnění, jež se uskuteční až v roce 2010 a později, se na úhrady obdržené do 31. prosince 2009 uplatní sazba 19 %, resp. 9 %. Stejný výklad se aplikuje na vydané dobropisy v roce 2010, které se vztahují k plněním roku 2009 a let předcházejících.
Přechodná ustanovení výše zmíněného zákona upravují pravidla pro uplatnění DPH u smluv o finančním pronájmu. U smluv, které byly uzavřeny do 31. prosince 2008 a předmět smlouvy byl předán do užívání nájemci rovněž do 31. prosince 2008, se i po 1. lednu 2010 uplatní sazba daně platná do 31. prosince 2008.
2. Implementace novel směrnic EU
Další změny upravuje zákon č.489/2009 Sb., kterým se mění zákon o dani z přidané hodnoty, publikovaný 31. prosince 2009.
Tato novela mění pravidla pro stanovení místa plnění u služeb, a tím určení členského státu pro jejich zdanění. Jde o implementaci Směrnice Rady 2088/8/ES ze dne 12. února 2008, kterou se mění směrnice 2006/112/ES („Směrnice“).
(http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:044:0011:01:CS:HTML)
Změna místa plnění u služeb
Podstatné změny základních pravidel jsou následující. Za místo plnění se při poskytnutí jakékoliv služby plátci DPH (služby B2B) považuje sídlo příjemce. Je-li služba poskytnuta neplátci DPH (služby B2C), je místem plnění sídlo poskytovatele. Služba poskytnutá pro provozovnu má místo plnění tam, kde je tato provozovna umístěna.
Zákon obsahuje výjimky pro určení místa plnění podle Směrnice, přičemž mezi výjimky patří i např. plnění spojená s nemovitostí, která budou zdaňována v místě, kde se nemovitost nachází. Mezi plnění spojená s nemovitostí jsou nově zařazeny služby ubytovací a udělení práva na užívání nemovitosti.
Nové pravidlo pro určení místa plnění se použije i v případě přepravy zboží, tzn. již nebude uplatňováno pravidlo pro určení místa plnění podle předloženého DIČ. Místo plnění se u přepravy zboží nově určí podle základního pravidla (podle sídla příjemce u služby B2B a podle sídla poskytovatele u služby B2C). V případě služeb skladovacích bude nutné posoudit, zda se tyto váží k nemovitosti či k přepravě zboží.
Vykazování služeb v souhrnných hlášeních
V návaznosti na nová pravidla pro určení místa plnění u služeb se nově zavádí povinnost vykazovat služby spadající pod pravidlo reverse charge v rámci souhrnných hlášení (SH), kde se dnes vykazovaly pouze intrakomunitární dodávky zboží. Nově se tedy služby ve prospěch plátce usazeného v jiném členském státě (JČS), kde místem plnění je JČS (služby B2B), budou vykazovat v SH.
SH se bude podávat ve formě datové zprávy, která je opatřena zaručeným elektronickým podpisem, nebo která je odeslána prostřednictvím datové schránky na tiskopisu Ministerstva financí. Plátce podává SH za příslušný kalendářní měsíc do 25 dnů po skončení daného kalendářního měsíce. Má-li plátce čtvrtletní zdaňovací období, lze SH podávat též čtvrtletně, a to pouze v případě poskytování služeb s místem plnění v JČS. Pak se SH podává spolu s daňovým přiznáním. Při dodání zboží s místem plnění v JČS je čtvrtletní podávání SH nepřípustné.
Zjistí-li plátce, že v SH uvedl chybné údaje, je povinen do 15 dnů od tohoto zjištění podat následné SH.
Základ daně pro spřízněné osoby
Zákon nově stanovuje pravidlo pro určení základu daně v případech plnění ve prospěch spřízněných osob. Osobami spřízněnými pro účely DPH se rozumí kapitálově spojené osoby a jinak spojené osoby (shodná osoba se podílí na vedení těchto osob), osoby blízké (příbuzní v řadě přímé, sourozenec, manžel/ka atd.), osoby v pracovně právním vztahu nebo v jiném obdobném vztahu k plátci a osoby podnikající s plátcem ve sdružení nebo podle jiné obdobné smlouvy.
Za osoby kapitálově spojené jsou považovány osoby, z nichž se jedna osoba přímo či nepřímo podílí na kapitálu nebo hlasovacích právech druhé osoby či více osob. Takový podíl musí představovat alespoň 25% základního kapitálu nebo hlasovacích práv těchto osob.
Je-li sjednaná cena za plnění (i) nižší než cena obvyklá a příjemce krátí nárok na odpočet daně a nebo není plátce DPH, nebo je-li cena za plnění (ii) vyšší než cena obvyklá a poskytovatel krátí nárok na odpočet daně, je základem daně pro spřízněné osoby cena obvyklá bez daně zjištěná ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.
Změny v pravidlech pro vrácení daně
Novela zákona o DPH promítá Směrnici Rady 2008/9/ES (nahrazuje Osmou směrnici), která mění pravidla pro vrácení daně plátcům v JČS a pro vrácení daně v tuzemsku osobám registrovaným k dani v JČS. (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:044:0023:0028:CS:PDF)
Český plátce bude podávat žádost o vrácení daně v JČS prostřednictvím elektronického portálu spravovaného MFČR, nejpozději do 30. září kalendářního roku následujícího po období, za které uplatňuje vrácení daně. Přístup plátci do elektronického portálu umožní na žádost místně příslušný správce daně. Žádost je podávána elektronicky a ve struktuře zveřejněné MFČR. Zákon striktně nenařizuje, v jakém jazyce má být žádost podána, plátce se tak řídí podmínkami JČS, ke kterému se žádost o vrácení daně vztahuje.
Osoba registrovaná k dani v JČS bude podávat žádost o vrácení daně v tuzemsku prostřednictvím elektronického portálu v JČS. Žádost o vrácení daně se podává nejpozději do 30. září kalendářního roku následujícího po období, za které žádá o vrácení daně, musí být v českém jazyce a částka vyčíslena v českých korunách. Pro přepočet se použije kurz devizového trhu vyhlášený ČNB k prvnímu pracovnímu dni měsíce ledna roku, za nějž se žádost podává. Zaokrouhluje se na koruny dolů. Období pro vrácení daně, za které lze podat žádost o vrácení daně, činí nejméně tři kalendářní měsíce a nejvýše jeden kalendářní rok.