DPH
Oprava výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení
Generální finanční ředitelství („GFŘ“) vydalo informaci k aplikaci ustanovení zákona o DPH týkajícího se opravy výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení. Z dokumentu vyplývá, že opravu je možné provést i u pohledávek vzniklých před 1. dubnem 2011.
Připomínáme, že novela zákona o DPH, která nabyla účinnosti 1. dubna 2011, mj. zavedla možnost opravy výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení. Plátce si tak za určitých okolností může snížit svoji daňovou povinnost pokud eviduje neuhrazené pohledávky, z jejichž titulu dříve odvedl příslušnou DPH. Oprava výše daně je podle zákona považována za samostatné zdanitelné plnění, a lze ji provést v tom zdaňovacím období, kdy byly splněny zákonné podmínky (např. je dlužníkovi doručen daňový doklad na tuto opravu).
Nárok na odpočet na základě daňového dokladu od neplátce daně
Příjemce zdanitelného plnění má nárok na odpočet DPH na základě daňového dokladu od neplátce daně v případě, že před uskutečněním zdanitelného plnění se měl poskytovatel tohoto plnění stát plátcem, ale nebyl jím kvůli nesplnění registrační povinnosti.
Na základě jednání Koordinačního výboru GFŘ a Komory daňových poradců ČR vyvolaným rozsudkem Soudního dvora EU[1] vydalo GFŘ stanovisko k možnosti uplatnění nároku na odpočet DPH na základě dokladu od neplátce.
V den, kdy osoba povinná k dani přijme službu od osoby neusazené v tuzemsku, stává se plátcem daně. Nesplnění registrační povinnosti nemá na určení tohoto statutu žádný vliv a je-li tedy vystaven daňový doklad se všemi zákonnými náležitostmi – kromě DIČ poskytovatele plnění – má plátce daně, který od takové osoby přijme plnění, nárok na odpočet daně.
Obdobně pokud se plátcem daně stane osoba povinná k dani z titulu překročení zákonem stanoveného obratu pro registraci, avšak nesplní svoji povinnost registrace a vystaví daňový doklad se všemi náležitostmi, je možné nárok na odpočet uplatnit od okamžiku, kdy měla být tato osoba registrována, kdyby svou povinnost řádně splnila.
Plátce, který si nárok uplatnil, však bude muset být v těchto případech schopen prokázat, že poskytovatel plnění měl být již v okamžiku uskutečnění daného plnění k DPH registrován, ale tuto povinnost nesplnil.
Definice provozovny podle Nařízení Rady EU
Dne 1. července 2011 nabylo účinnosti Nařízení Rady EU, kterým se stanoví prováděcí opatření ke Směrnici o společném systému DPH. Nařízení mj. upravuje definici provozovny pro účely DPH a určení místa plnění při poskytování služeb této provozovně. Zpozornět by tak měly provozovny či organizační složky, které dosud nejsou k DPH registrovány.
Za provozovnu pro účely DPH lze nově považovat jakoukoliv provozovnu nebo organizační složku, která má dostatečnou úroveň stálosti a má vhodnou strukturu z hlediska lidských a technických zdrojů, které jí umožňují přijímat a využívat služby určené pro její vlastní potřebu. Provozování ekonomické činnosti není pro posouzení vzniku takové provozovny nezbytným parametrem.
Z výše uvedeného vyplývá, že služby poskytované provozovnám splňujícím definici podle tohoto Nařízení mohou podléhat české DPH a v určitých případech může provozovnám v ČR vzniknout povinnost registrace k DPH.
Pro úplnost dodáváme, že Nařízení Rady EU jsou pro všechny subjekty závazná a nemusejí být implementována formou národních právních norem.
[1] Rozsudek SDEU č. C-438/09