31.7.2009
Novinky

Liberalizace trhů s energiemi schválena

Evropský parlament přijal koncem dubna ve druhém čtení tzv. energetický balík, který řeší budoucí fungování jednotného trhu s energiemi v EU, zejména posílení jeho konkurenceschopnosti a bezpečnosti. V dosud nejspornější otázce - štěpení energetických společností -  poslanci ustoupili od původního striktního požadavku na úplné oddělení vlastnictví výrobních kapacit od vlastnictví přenosových soustav. Schválený kompromisní návrh přináší také posílení práv spotřebitelů.

Pokud jde o otázku vlastnické struktury, členské státy budou mít k dispozici všechny tři navrhované varianty oddělení, a každý si tak bude moci zvolit odlišnou formu liberalizace svého národního trhu. Vedle tzv. úplného unbundlingu, kdy by energetické firmy musely odprodat své přenosové soustavy jinému subjektu, jde o možnost předat kontrolu nad přenosovou soustavou tzv. nezávislému systémovému operátorovi (ISO).  Stávající vlastník tedy nebude nucen k majetkovým změnám, avšak nad přenosovou sítí ztratí vliv. Třetí varianta, z hlediska docílení nezávislosti provozovatelů přenosových soustav nejmírnější a nejspornější, představuje obdobné řešení ustavením operátora pro řízení sítí (TSO), avšak určitý vliv by si zachoval i vlastník.

Posílení  ochrany spotřebitele spočívá např. v zakotvení práva na jednoduchou a bezplatnou změnu dodavatele elektřiny či plynu ve lhůtě tří týdnů. Dodavatelé musí zlepšit informovanost zákazníků; kromě veškerých relevantních údajů o spotřebě musí faktury obsahovat také srozumitelné informace umožňující porovnání energetické náročnosti jednotlivých zdrojů. Zákazníci musí být informováni o svých právech a o prostředcích  řešení stížnosti a sporů, které musí zahrnovat i nezávislé mimosoudní mechanismy, např. úřad veřejného ochránce práv pro energetiku. K úsporám energie u spotřebitelů by mělo přispět zavedení tzv. inteligentních měřičů. Členské státy jsou rovněž povinny přijmout opatření k řešení energetické chudoby a zajištění dodávek energií pro ohrožené zákazníky.

Soubor legislativních změn byl již koncem června přijat také Radou, takže pro vstup v platnost je nezbytná již jen publikace v Úředním věstníku. Lhůta pro implementaci do národních legislativ byla stanovena na 18 měsíců.

Další články

17.1.2025
Novinky

Historický úspěch po dvaceti letech. Potvrzeno nezákonné rozhodnutí státu.

Tým ve složení Tomáš Sequens a Petra Mirovská dosáhl po dlouhých dvaceti letech právních bojů významného vítězství ve složitém sporu o náhradu škody vůči státu za nezákonné rozhodnutí a nesprávný úřední postup Ministerstva životního prostředí v licenčním řízení vedeném v roce 2005.
16.1.2025
Novinky

Závěr roku 2024 v našem týmu transakčního bankovnictví

Prosinec byl plný finančních transakcí a s mírným zpožděním sdílíme některé z nejzajímavějších projektů, na kterých jsme v KŠB pracovali.
13.1.2025
Novinky

KŠB radila pronajímatelům letadel při restrukturalizaci ČSA a Smartwings

V souvislosti s ukončením činnosti Českých aerolinií došlo k unikátní restrukturalizaci a konsolidaci skupiny skupiny Smartwings, když podstatná část podniku ČSA byla převedena na Smartwings.